
The best way to combat price is to use your organics completely. When you have organic meat bones, they must become bone broth. Bits of vegetables also become broth or soup. Ends of bread are your new croutons and bread crumbs. If you plan on not wasting anything, the investment goes farther.
My more expensive cut of meat, becomes dinner, then $8-$10 worth of bone broth and then the leftovers are processed into smaller pieces or ground for another recipe.
Lead-free lipstick is an important switch. It will last months longer if the third left in the tube is applied with a lipstick brush.
When it comes to personal care products that come in standing tubes use them till you would normally consider them empty. Then cut the tube in half and find one to two more weeks of product in the tube. Replace the perfectly fitting tube top as the cap and there is no mess or inconvenience while you just helped make organic more affordable.
If organics are still too expensive, grow something!